"Conflict and Compromise" National History Day

National History Day (NHD) Competition encourages students to become historians by developing research, data analysis, presentation and social skills. Working individually or in groups, junior division (grades 6-8) and senior division (9-12), students select a topic related to this year’s theme “Conflict and Compromise. This year’s competition marked the first time Department of Education (DOE) under the Office of Curriculum & Instruction (OCI) spearheaded the event. In the past years the office of Humanities has been responsible in sponsoring this event. Congratulations to all the NHD WINNERS

 AMERICAN SAMOA NATIONAL HISTORY DAY COMPETITION RESULTS

APRIL 11 – 12, 2018

Junior Division Top 3

1st Eciladen SBA, 2nd Gideon Finau Coleman, 3rd Chloe-Marie-Leiato Manumalo

Junior Overall: Manumalo Academy

Senior Division Top 3

1st Karlina Sanchez SHS, 2nd Koneferenisi Purcell Manumalo, 3rd Anna-Marie Kutty THS

Senior Overall: Tafuna High School

The TOP 3 OVERALL WINNERS FROM BOTH JUNIOR AND SENIOR DIVISIONS WILL BE REPRESENTING AMERICAN SAMOA TO THE NATIONAL HISTORY DAY COMPETITION IN MARYLAND THIS JUNE.

JUNIOR DIVISION

Historical Paper Category

1st Place: Chloe-Marie Le’iato                                                  Manumalo

2nd Place: Charles Tauiliili                                                         Kanana Fou Elementary

3rd Place: Maricia Chanel                                                           Leone-Midkiff 

Individual Documentary

1st Place: Gideon Finau                                                              Coleman

2nd Place: Annie Kim                                                                 Pacific Horizons

3rd Place: Annsalvahnura Loia                                                  Manulele

Group Documentary

1st Place: Carlos L.A. Sanchez, Ignatius V. Koum                       South Pacific Academy

               & Siitupe Ho Ching

2nd Place: Jasmine Mondelo, Julie Liang, &                                 Manumalo

                     Alyssa Torres     

3rd Place: Laulaau Leuta, Kenisjofil Tusiane, &                           Matatula

                     Alailima Milo

Individual Performance

1st Place: Eciladen Ulu                                                               Samoa Baptist Academy

2nd Place: Harmony Leo                                                             Iakina Adventist Academy

3rd Place: Tauva T. Launiu                                                          Pavaiai

Group Performance

1st Place: Leilani Togi & Letoe’e L. Launia                          Pavaiai

2nd Place: Ferila Vele, Faapaia Vili, &                                  Coleman

                 Jenny Talavou

3rd Place: Cayleen Tasi, Yasmine Potoa’e, &                        Tafuna Elementary

                 Tauilo Seuseu

Individual Exhibit

1st Place: Kelevi T. Voseci                                                          Pavaiai

2nd Place: Ario Hopkinson                                                         Samoa Baptist Academy

3rd Place: Roseta Taamilosaga                                                    Siliaga

Group Exhibit

1st Place: Moenaesha Tipoti & Leka Ioramo                          Matatula

2nd Place: Troy Leota, Meapala Simanu, &                             Le’atele

                      Iri R. Passi

3rd Place: Miracle Veavea & Lynn A.S. Faapale                    Manumalo

Individual Website

1st Place: Adonai S. Tinae                                         Leone-Midkiff

2nd Place: Judibelle Mondelo                                    Manumalo

3rd Place: Georgia Cox                                               Pacific Horizons 

Group Website

1st Place: Ayra Suifua & Kirsten De Lara                Manumalo

2nd Place: Michael Sun & Tommy Lin                    South Pacific Academy

3rd Place: Uelese Uelese, Zephanaiah Lefale,          Aua

               & Jacob Faaliliu

SENIOR DIVISION

Historical Paper

1st Place: Lessei Perelini                                           Samoana

2nd Place: Vini Spili                                                    Tafuna

3rd Place: Hewlett De Lara                                        Manumalo 

Individual Documentary

1st Place: Nadia Taase                                                 Leone

2nd Place: Karallyn Fitisone                                       South Pacific Academy

3rd Place: Max V. Aperaamo                                      Tafuna 

Group Documentary

1st Place: Jadan Liu, Faagutu Ualika Jr.,                                  Leone

                     & Malaeti’a Misa

2nd Place: Manalei Siliga & Sebastian Auva’a                       Fagaitua

3rd Place: Carl Balavro & Katherine Betham                         Faasao-Marist

Individual Performance

1st Place: Anna-Marie Kutty                                                      Tafuna

2nd Place: Ariolene Ashley Taatasi                                           Nuuuli Voc-Tech

3rd Place: Luis Lafaele                                                              Samoana

Group Performance

1st Place: Safuiane Fonoti, Lydia Autuai, & Simeamative Faleafine                    Tafuna

               Avemaria Isaako, Tiare Palmer, & Meleana Lolesio                              Faasao-Marist

2nd Place: Sebastian Briski, Mandelyn Tuufuli, & Uala Evagelia II                    Samoana

3rd Place: Elizabeth Kepaoa, Marie Sefo, & Mac Viliamu                                    Leone

Individual Exhibit

1st Place: Koneferenisi Purcell                                Manumalo

2nd Place: Chanel M. Fatu                                       Faasao-Marist

3rd Place: Mua Fiatoa                                              Tafuna

Group Exhibit

1st Place: Akenese Saleutogi & Geraldine Ofisa                  Tafuna

2nd Place: Agnes Muese & Alycia Tausaga                          Kanana Fou HS

3rd Place: Evelini Suani & Raquel Mamea                           Manumalo

Individual Website

1st Place: Karlina Sanchez                                         Samoana

2nd Place: Anthanasius Talataina                               Tafuna

3rd Place: Aitulagi Alofa                                           Manumalo

Group Website

1st Place: Jewel Kruse & Jade Kruse                       Tafuna

2nd Place: Gloria Park & Alia Tuiolosega               Pacific Horizons

3rd Place: Avril Regis & Maria Lobetos                  Faasao-Marist